Strona główna Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych

Do Bośni i Hercegowiny dotarł transport środków ochronnych wydanych z rezerw strategicznych

2021-03-29 14:23:46

Dzięki współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sił Zbrojnych RP i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w sobotę 27 marca 2021 do Sarajewa dotarł transport środków anty-covidowych. Z rezerw strategicznych przekazano:

  • maseczki - 21 600 sztuk,
  • rękawiczki - 20 000 sztuk,
  • testy antygenowe - 1 000 sztuk,
  • kombinezony ochronne - 800 sztuk.

Środki przekazano do Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/Althea w Bośni i Hercegowinie. Za pośrednictwem polskich żołnierzy materiały trafią do przedstawicieli władz kraju i posłużą w walce pandemią COVID-19 oraz ochronie mieszkańców.

Była to odpowiedź na apel władz Bośni i Hercegowiny, państwa partnerskiego NATO, o wsparcie w zwalczaniu pandemii w ramach utworzonego przez NATO specjalnego funduszu powierniczego – Pandemic Response Trust Fund. Fundusz ma umożliwiać szybsze pozyskiwanie leków oraz sprzętu i wyposażenia medycznego, a następnie przekazywanie ich najbardziej potrzebującym sojusznikom i partnerom.

W minionym roku Polska znajdowała się w czołówce państw NATO zaangażowanych w udzielanie pomocy sojusznikom i partnerom walczącym z pandemią. Z RARS przekazano środki ochronne dla wybranych państw dyslokacji Polskich Kontyngentów Wojskowych, co pozytywnie wpłynęło na wizerunek Polski i wzmocniło relacje dwustronne, jednocześnie nie zmniejszając krajowych zdolności w zakresie walki z COVID-19.

Informacja Drukuj Na górę
Zamknij Pierwsza publikacja: Olga Czarkowska (29.03.2021)
Ostatnia publikacja: Olga Czarkowska (29.03.2021)
Język migowy Elektroniczna Skrzynka Podawcza Certyfikaty