Ułatwienia dostępu

Rozwój i utrzymanie zapasów CBRN rescEU w Polsce

Przygotowanie komory izolacyjnej
ImageLogo Unii Europejskiej

W ramach realizacji projektu „Rozwój i utrzymanie zapasów CBRN rescEU w Polsce” udało się sfinalizować pierwsze zakupy i dostawy specjalistycznego sprzętu. Poszczególne elementy zdolności tworzonej w ramach programu rescEU są przechowywane Składnicy RARS w Strzałkowie oraz magazynach Akademii Pożarnictwa w Nowym Dworze Mazowieckim. Te dwie lokalizacje połączone koleją i drogami ekspresowymi umożliwią szybką mobilizację i wysyłkę potrzebnych towarów w przypadku wystąpienia kryzysu.

Gotowość do stawienia czoła ryzyku związanemu z zagrożeniami CBRN stanowi kluczowy element unijnej strategii gromadzenia zapasów rescEU. Zwiększanie możliwości sprzętu reagowania na potrzeby wykrywania, pobierania próbek, identyfikacji, monitorowania i środków ochrony indywidualnej zwiększy poziom gotowości. Zapasy zwiększą odporność UE na CBRN, ponieważ obejmą sprzęt, który może być nagle potrzebny w ilościach większych niż to, co jest dostępne w rezerwach krajowych lub na rynku, zwłaszcza gdy kilka krajów europejskich jednocześnie staje w obliczu tego samego rodzaju kryzysu.

Projekt rescEU CBRN jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, która przyznała na ten cel grant w wysokości 100 615 765,70 EUR. Zadania w ramach projektu będą realizowane do końca września 2026 r. z perspektywą kontynuowania w kolejnych latach.

Logo Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych