Agencja Rezerw Materiałowych współorganizatorem misji ratunkowej do Bejrutu

2020-08-11 07:55:52

Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów, instytucje państwowe skoordynowały działania i wspólnie wyekspediowały misję ratunkową, która 5 sierpnia wyleciała do Libanu.

W wyniku wtorkowej eksplozji w stolicy Libanu, poszkodowanych zostało tysiące osób, które wymagają pilnej pomocy. Rząd RP jako jeden z pierwszych zaoferował i przygotował pomoc dla Libanu za pośrednictwem podległych służb i agend rządowych. W ramach misji ratunkowej koordynowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, instytucje zorganizowały zespoły zarządzania kryzysowego i w ciągu kilkunastu godzin przygotowały specjalistyczne zespoły ratunkowe, które na miejscu będą wspierać działania poszukiwawczo – ratunkowe. Równolegle w Agencji Rezerw Materiałowych przygotowywano pomoc rzeczową, obejmującą leki i środki opatrunkowe niezbędne do pomocy rannym i poszkodowanym.

Po zabezpieczeniu i załadowaniu 29 palet niezbędnych materiałów, samolot PLL LOT z polskimi specjalistami na pokładzie, odleciał nocą 5 sierpnia do Bejrutu. Trzon misji stanowią ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wraz ze specjalistycznym sprzętem oraz psami poszukiwawczymi.

Wysłane do Libanu razem z polskimi ratownikami samolotem LOT środki medyczne oraz materiały opatrunkowe były odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby ratowników libańskich. W drugiej kolejności przygotowujemy transport materiałów medycznych, jak również środków ochrony osobistej anty-COVID czy nawet żywności – przy uzgadnianiu zawartości współpracujemy na bieżąco ze stroną libańską. – Opisuje prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Dla poszkodowanych w wyniku wtorkowej eksplozji materiałów w ramach pierwszego transportu przesłano ponad 12 ton zaopatrzenia o wartości ponad pół miliona złotych. ARM realizując strategiczne cele Rządu RP, jest w trakcie przygotowywania kolejnych materiałów, niezbędnych do prowadzenia misji medycznej i humanitarnej w Libanie.

Ratownicy w żółtych kombinezonach podążają korytarzem do bramki na lotnisku

Ratownik tuż przed odlotem, na jego ramieniu emblemat z napisem POLAND: Polish Assistance Tablica odlotów na lotnisku. Kierunek Bejrut, lot numer LO 7259 Pośród bagaży pudełko z napisem Ratownik z psami tropiącymi Wśród pasażerów również pies tropiący Ładowanie ekwipunku do luku bagażowego samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ładowanie ekwipunku do luku bagażowego samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ratownicy wchodzą na pokład samolotu Samolot na pasie startowym gotowy do odlotu

Informacja Drukuj Na górę
Zamknij Pierwsza publikacja: Piotr Wysocki (06.08.2020)
Ostatnia publikacja: Anna Grabińska (11.08.2020)